Senaste nytt

Operation Backlog: En sportlovs-exkursion i poängens tecken

Episod 4: Battle of the InterContinentals - Giganternas kamp
Det är dags för tungviktsmötet som vi alla väntat på. Vi har packat ihop våra nya schackpjäser och flyttat basen från de glittrande neonljusen på Times Square till de mer dämpade och exklusiva kvarteren på East Side. Det här är en renodlad jämförelse mellan två flaggskepp inom samma kedja men med helt olika själar. Vi ställer det moderna InterContinental Times Square (ICTS) mot den historiska ikonen InterContinental Barclay.

Här följer en kamp, gren för gren, av hur dessa giganter står sig mot varandra under en isig sportlovsvecka i New York.

Gren 1: Huset och första intrycket
ICTS är en moderna skapelse av glas och stål som reser sig kaxigt över 44:e gatan. Det är effektivt och speglar det New York som aldrig sover. Barclay är raka motsatsen. Det är en klassisk juvel från 1920-talet i pompös stil med rött tegel och kalksten. När man kliver in på Barclay lämnar man stadens brus och kliver in i en tidlös elegans.


PXL_20260208_150341351~2.jpg

ICTS reser sig som en modern glaspelare mot skyn

PXL_20260213_222125479~2.jpg

Barclay står stadigt med sin tyngd och historia från tjugotalet


PXL_20260208_212420336~2.jpg

En rationell och effektiv entré byggd för stora flöden

PXL_20260211_202954074~2.jpg

En mer diskret portvaktshistoria som andas gammalt kapital

PXL_20260211_132457768~2.jpg

Receptionen på ICTS är snabb och funktionell

PXL_20260208_130328458-1.jpg

Moderna ytor som fungerar som en snygg oas mitt i kaoset på Times Square

PXL_20260212_215237149~2.jpg

Barclays lobby är hotellets hjärta och en plats där man faktiskt vill stanna kvar


Poängen går till: Barclay
Den historiska charmen och känslan av att gå in i en annan era vinner över glaspalatsets effektivitet.


Gren 2: Status och Royal Ambassador Treatment
Som Royal Ambassador (RA) i New York vet man att svituppgraderingar i princip aldrig sker frivilligt. Inget av dessa hotell ger dem som standardförmån. För att garantera en mer robust upplevelse använde jag därför en CSU voucher (Confirmable Suite Upgrade) på Barclay.

Men även utan vouchern vinner Barclay statusmatchen. Här får man som RA tillgång till loungen och hotellet har en betydligt ärligare inställning till ens förmåner. På Barclay slipper man det knussel och de försök till att trixa bort förmåner som ofta sker på ICTS. Det är raka rör och en respektfull leverans av de privilegier man har tjänat ihop.

Poängen går till: Barclay
Lounge-access och en hederlig attityd till statusförmåner gör Barclay till den självklara vinnaren.


Gren 3: Rummen och komforten
Här ser vi en tydlig skillnad i byggnadskonst. ICTS erbjuder moderna och ljusa rum med en isolering som faktiskt fungerar. Man märker att det är en modernare konstruktion som stänger ute både grannar och stadens larm på ett effektivt sätt. Barclay lider dessvärre av klassiska pappväggar där man blir ofrivilligt delaktig i ljuden från korridoren och grannrummen.

Däremot vinner Barclay på ren elegans och flottare rumsdesign. Tack vare min voucher fick vi en riktig juniorsvit med en separat sittyta som gav Junior bra med plats för sina projekt. Möjligheten till riktiga sviter med avdelade rum är en lyx som ICTS sällan kan matcha i sina mer kompakta rum (finns ett par penthouse-sviter för den hugade spekulanten). Den fejkade öppna spisen på Barclay är en sådan detalj som gör rummet mer karaktärsfullt än det mest strömlinjeformade rummet på Times Square.

PXL_20260207_193220199~2.jpg

Ett funktionellt och välisolerat sovrum på ICTS

PXL_20260211_203824282.jpg

Barclays sovrum har den klassiska tyngden men väggarna är tyvärr tunna

PXL_20260211_203818453~2.jpg

En juniorsvit på Barclay ger Junior utrymme att sprida ut sig

PXL_20260211_203842145.jpg

Mysfaktorn är hög trots att brasan är en visuell illusion


Poängen går till: Barclay
Trots ljudproblematiken vinner Barclay på den övergripande elegansen och möjligheten till faktiska sviter.


Gren 4: Utsikten över betongdjungeln
ICTS kontrar nu med sitt tyngsta artilleri. Att bo vid Times Square innebär att man har staden för sina fötter. De enorma fönstren som går från golv till tak ger en panoramavy som är nästan overklig. Barclay erbjuder en mer nischad vy där man blickar ut mot de mäktiga skyskraporna på Park Avenue och det nya högkvarteret för JP Morgan.

PXL_20260208_130647924.jpg

En isig Hudson River breder ut sig i fjärran från ICTS

PXL_20260211_100523288.NIGHT.jpg

Stadens ljus skapar ett magiskt skådespel utanför fönstret på ICTS

PXL_20260212_144622454.jpg

Från Barclay har man parkettplats när JP Morgans nya skyskrapa växer fram


Poängen går till: ICTS
Vyn över Hudson River och Manhattans silhuett i nattljus är helt enkelt oslagbar.


Gren 5: Gymmet och den atletiska andan
På ICTS möts man av en inspirerande staty av en löpare vid ingången som påminner om vår försvunna schackpjäs från Kairo. Gymmet är rymligt och har en fantastisk (nåväl, i alla fall någon) utsikt som gör träningen betydligt roligare. Barclay har nyligen renoverat sitt gym och maskinerna är faktiskt modernare och nyare här men miljön saknar helt utsikt och känns mer instängd i sin fönsterlösa lokal.

PXL_20260208_104804706.jpg

Ett gäng löpare som inte har sprungit vilse likt vår schackpjäs

PXL_20260208_104925905~2.jpg

Modern utrustning och bra ytor med utsikt på ICTS

PXL_20260214_121232049~2.jpg

Barclays gym bjuder på de senaste maskinerna i en nyrenoverad men intim miljö


Poängen går till: ICTS
Utsikten mot Birdland och den extra rymden gör att man faktiskt får mer energi till morgonpasset.


Gren 6: Frukostfajten
ICTS erbjuder en livlig miljö som känns som en modern bistro mitt i smeten. Barclay håller fast vid den mer formella stämningen med vita dukar och ett dämpat tempo. Utbudet är snarlikt men känslan är milsvid.

PXL_20260208_120012968.jpg

Frukostpuls mitt i smeten på ICTS

PXL_20260208_120230197.jpg

En gedigen buffé med alla de amerikanska klassikerna

PXL_20260208_120224351.jpg

Här saknas varken äggröra eller bacon

PXL_20260209_120730731~2.jpg

Ett bra urval av bröd och bakverk på ICTS

PXL_20260212_121022575~2.jpg

Frukostbuffén på Barclay känns mer kurerad och lugn

PXL_20260212_121032577~2.jpg

Kvalitet i varje liten detalj är mottot på Barclay

PXL_20260213_120355623~2.jpg

Färskt och frasigt bröd som det ska vara på en Grand Dame


Poängen går till: Oavgjort
Här handlar det om ifall man vill ha morgonpuls eller morgonfrid. Båda levererar på hög nivå (för att vara amerikansk frukost får tilläggas).


Gren 7: Den avgörande toffelmatchen
När allt annat är jämnt så avgörs matchen på detaljerna. ICTS tofflor är funktionella och gör sitt jobb utan att sticka ut. Men Barclays tofflor är en uppenbarelse av fluffighet som gör varje steg till en ren njutning. Det är precis den typen av lyx man vill ha när man drar sig tillbaka efter en lång dag på Manhattans gator.

PXL_20260208_145251439~2.jpg

Standardtofflorna på ICTS som gör jobbet

PXL_20260211_232728374~2.jpg

Barclays fluffiga variant är som att gå på små moln


Poängen går till: Barclay
Den absoluta segraren när det kommer till komfort för fötterna.

Slutställning: Giganternas kamp
Exteriör & Lobby: Barclay
Status & RA Treatment: Barclay
Rum & Komfort: Barclay
Utsikt: ICTS
Gymmet: ICTS
Frukost: Oavgjort
Tofflor: Barclay

Med en tydlig marginal står InterContinental Barclay som segrare i denna rafflande duell. Det är elegansen, lounge-tillgången och den personliga känslan som till slut väger tyngst för junior med anhäng.

Side note: hade en fin konversation vid incheckning på Barclay. Påpekade med glimten i ögat att det minsann inte varit någon inflation på welcome aminity points sen mannaminne (600p). Han beklagade och sa att det var utom hans makt. Men toppade upp med 250p extra. 299 stays till med detta trick så har man till en extra natt för poäng...

Men, hur gick det med den icke-sportsliga delen av juniors Backlog? Stay tuned for more...
 
Last edited:
Ni får komma ut till Pinball museum här i Red Hook. Vi brukar gå dit en stund medan vi väntar på bord på Red Hook Tavern. De satsar på vintage Flipper och personalen är supertrevlig och kan prata Flipper i timtal
Tack för tipset! Vi nådde tyvärr inte hela vägen ut till Red Hook under vår sejour i Brooklyn den här gången. Pinball Museum red hook och även Bumper Factory på upper west fanns på vår backlog men det blev andra hårda prioriteringar som kommer visa sig i de kommande delarna av rapporten. Ditt tips bekräftar dock att flaggan på Google maps definitivt blir kvar! Har besökt Strong Rope tidigare, gillade Red Hook skarpt, så vi får helt enkelt ta en pilsner där nästa gång och kanske kombinera med lite flipper! :)
Hur var det med storleken? Med #45-46 brukar dylika fotbeklädningar inte passa.
Superb rapport, som vanligt.
Det är förstås det... Bättre ämnade till junior än till mig, men med lite vilja går det. 46 är dock en utmaning... :cool: Får nog bli medhavda ditos oavsett IC. :D

Ny episod under way...
 
Episod 5: Vetenskap, Valar och Världens tak
Vi lämnar hotellens kuddkrig bakom oss och ger oss ut i kylan för att beta av de tunga pjäserna på listan. Vi är beväpnade med rabattkuponger och ett orubbligt sportlovshumör. Att besöka New York i februari kräver sin person men det finns en hemlig superkraft som gör kylan uthärdlig. Den kallas NYC Must See Week. Det är egentligen en hel månad med två för en erbjudanden på stadens största sevärdheter. Det är nu man passar på att beta av stora poster i vår backlog utan att smälta sitt eurobonus mastercard helt. Visst är det kallt och floderna fryser till is men kön till Frihetsgudinnan är kortare och staden känns betydligt mindre proppad än under sommarmånaderna.

Bland dinosaurier och glittrande stenar
Vårt första stopp var en klassiker som stått på listan alldeles för länge. American Museum of Natural History är inte bara ett museum utan en liten stad i staden. Vi fokuserade på det nya Gilder Center. Det är en tillbyggnad från 2023 som ser ut som om den karvats direkt ur en gigantisk sandstensgrotta. Arkitekturen är i sig själv värt ett besök.

Junior hittade snabbt sina favoriter. Den mäktiga Tyrannosaurus Rex levererar alltid maximal wow- faktor. Den ikoniska blåvalen hänger troget kvar i taket och jag har upplevt denna gigant för några år sedan med storasyster. För Junior var det däremot ett efterlängtat första möte. Något som verkligen fångade Juniors intresse var ädelstensavdelningen. Det är något visst med naturens egen lyx som fascinerar. Vi hann också med särutställningen Invisible Worlds som är en omslutande upplevelse om hur allt i universum hänger ihop. Det var snyggt och nördigt på helt rätt sätt.

PXL_20260209_150308158~2.jpg

Den mäktiga entrén som lovar äventyr i flera tidsåldrar

PXL_20260209_151912676~2.jpg

Gilder Center är den organiska tillbyggnaden från 2023

PXL_20260209_170427300~2.jpg

Inredningen i Gilder Center känns som en futuristisk grotta

PXL_20260209_161418576~2.jpg

Kungen av museet levererar fortfarande en enorm närvaro

PXL_20260209_181738957.NIGHT~2.jpg

En trotjänare i taket som Junior nu fick se för första gången

PXL_20260209_180337205~2.jpg

Junior spanar in naturens mest exklusiva stenar

PXL_20260209_154051529.NIGHT~2.jpg

Särutställningen Invisible Worlds är en visuell resa genom allt


Experiment i Queens
Vi lämnade Manhattan för att besöka New York Hall of Science i Queens. Detta är stadens stora experimentarium och för en Junior är det rena julafton. Här utmanade vi tyngdkraften och konstruerade egna skyskrapor vilket kändes som en passande aktivitet i denna stad. Vi experimenterade även med enorma såpbubblor och rök vilket är precis lika kul för vuxna som för barn. Det är interaktivt på riktigt med allt från brobyggande med Lego till grundläggande matematik och fysik. Det är ett perfekt sätt att förstå hur en storstad fungerar samtidigt som man flyr den isiga vinden för en stund.


PXL_20260211_145534938~2.jpg

New York Hall of Science är ett måste för den nyfikne

PXL_20260211_164114272~2.jpg

Junior i full färd med att konstruera Manhattans nästa landmärke

PXL_20260211_164624412~2.jpg

Bubblor och rök är en aktivitet som faktiskt fungerar för alla åldrar

PXL_20260208_195828306~2.jpg

En isig men vacker vy mot Manhattan på väg tillbaka från äventyren i Queens


På världens tak i One World Observatory
Efter att ha besökt The Edge i somras var förväntningarna på Freedom Tower höga. Det är trots allt den högsta punkten i staden och låg högt upp i vår backlog. Vi anlände precis när grindarna öppnades för dagen. Det var en fantastisk upplevelse att få ha nästan hela observationsdäcket för oss själva i en halvtimme innan alla skolklasser dundrade in.

Hela resan upp är ett multimediaspektakel. Hissen tar dig upp till våning 102 på under en minut medan du ser stadens skyline växa fram genom historien på väggarna. Väl uppe väntar en kort film innan ridån åker upp och avslöjar hela Manhattan under dina fötter. Det är en gåshudsframkallande syn som är svår att återge rättvist på bild. Vi gick runt flera varv och spanade in landmärken från dryga hundra våningars höjd. Två för en erbjudandet gjorde att det kändes betydligt mer överkomligt att nå toppen.

PXL_20260210_142438908.jpg

Tornet reser sig mäktigt när man närmar sig från norr

PXL_20260210_162735400~2.jpg

Högsta punkten i vår backlog står här i helfigur

PXL_20260210_143814707~2.jpg

Showen börjar redan i entrén och fortsätter hela vägen upp
PXL_20260210_145001455~2.jpg

Ögonblicket när Manhattan uppenbarar sig bakom filmduken, som är på vägg upp

PXL_20260210_151240809~2.jpg

Utsikt över broarna från den hundrade våningen


PXL_20260210_153333059~2.jpg

Lady Liberty ser nästan ut som en leksaksfigur från denna höjd

PXL_20260210_153703207~2.jpg

En milsvid vy över betongdjungeln i vintersken

PXL_20260210_153533571~2.jpg

Downtown med St. Paul's Chapel som är stadens äldsta bevarade byggnad i bruk

PXL_20260210_151751253~2.jpg

Det spektakulära Jenga-tornet sett rakt ovanifrån


Att vila på hanen
Vi var även sugna på att testa nya One Vanderbilt med sin berömda spegelsal. Men vi väntade lite för länge med att boka så det var helt utsålt den dagen vi tänkte prova. Vi blev dock snabbt eniga om att det inte gör något att ha saker kvar i vår backlog. Det ger oss bara en ännu bättre anledning att åka tillbaka till New York snart igen.

Innan vi rundar av för denna gång måste jag bara nämna den amerikanska inställningen till energi. Vi passerade ett fönster där man dragit ut en sladd och helt lämnat enspeinga under fönstret öppen trots att det var svinkallt ute och floderna var täckta av is. Rejält kalldrag med potential för energioptimering :)


PXL_20260208_163554412~2.jpg

Värma kråkorna på Manhattan med öppen fönsterspringa mitt i vintern

Nådde vi runt till alla fem boroughs? Har jetlagen släppt och vad gör man egentligen en tidig morgon i en stad som aldrig sover? Stay tuned for more...
 
Last edited:
Episod 6: Operation Five Boroughs och den stora isbrytaren
Jetlagen vägrade släppa taget helt så det var lika bra att kapitulera inför klockan och kliva upp i ottan. Prognosen lovade nysnö över natten men New Yorks välsaltade gator avslöjar sällan sanningen förrän man står mitt i det. En rykande varm choklad från Port Authority senare stod vi i ett vintrigt Central Park redan vid sextiden. Det visade sig vara falskt larm om nysnö men den gamla skaren låg kvar och gav Belvedere Castle precis den där dramatiska inramningen man vill ha för en lyckad morgonbild.


PXL_20260211_111129953.jpg

En tidig kopp kaffe vid Port Authority innan staden har vaknat på riktigt

PXL_20260211_112912998.NIGHT.jpg

De första entusiasterna möter morgonljuset i parken


Det är något speciellt med att se staden vakna till liv från Turtle Pond medan joggarna gradvis börjar fylla gångstråken i takt med att ljuset studsar mellan glaspinnarna på Billionaires Row. Vi promenerade söderut mot Columbus Circle i en krispig luft som verkligen rensade systemet innan det var dags för en rejäl hotellfrukost och nästa fas i vår plan.

PXL_20260211_113754314.NIGHT.jpg

Belvedere Castle står som en tyst vaktpost i gryningen

PXL_20260211_113502157.NIGHT.jpg

The great lawn och Turtle Pond i ett magiskt morgonljus

PXL_20260211_121819571.jpg

Ljuset sprider sig över East Side och markerar början på en ny dag

PXL_20260211_114601423.jpg

Manhattans skyline vackert inramad från parkens hjärta

PXL_20260211_122709169.jpg

De smala och imponerande skyskraporna vid Columbus Circle i morgonsolen


Expedition Bronx
Huvudnumret för dagen var att stänga säcken för vår backlog gällande stadens alla stadsdelar. Manhattan och Brooklyn samt Queens satt redan i väggen så nu riktade vi in oss på de norra kvarteren. Vi tog en rejäl tur med B train hela vägen upp till Kingsbridge Road i The Bronx. Första stoppet blev huset där Edgar Allan Poe huserade vilket konstaterades vara aningen för sömngångaraktigt för vår smak. Vi drog snabbt vidare mot Bronx Library istället för att få lite mer action. Där spanade vi in en del välkända titlar i hyllorna och passade på att spela ett par partier schack vilket visade sig vara ett genidrag för att känna på den lokala stämningen i stadsdelen.

PXL_20260213_145140428~2.jpg

Edgars hus, en historisk men ganska lugn plats i The Bronx

PXL_20260213_152547865~2.jpg

Strategiska drag på biblioteket i hjärtat av Bronx


Vi skippade Fordham University (för att få lite Harry Potter-stämning) på grund av trötta ben och byråkratiska krav på föranmälan. Istället fokuserade vi helhjärtat på Little Italy och Little Albania runt Belmont. Arthur Avenue Retail Market är en fantastisk oas långt från de vanliga turistfällorna i Midtown och här möttes vi passande nog av en staty av Al Capone direkt vid ingången. Vi säkrade proviant i form av made to order cannoli på Madonia Bakery och fyllde på förrådet med klassiska småkakor inför den kommande hemresan. Ett besök på Calabria Pork Store med sin fullständigt galna korvdjungel i taket är ett måste om man har vägarna förbi. Promenaden genom Fordham Heights bjöd på en helt annan arkitektur och atmosfär än skyskraporna på Manhattan vilket är precis den typ av kontraster som gör New York så beroendeframkallande.


PXL_20260213_165119291~2.jpg

Little Albania visar stolt upp sina färger i Belmont

PXL_20260213_165402903~2.jpg

En närmast overklig mängd korvar i taket på Calabria Pork Store

PXL_20260213_165522941~2.jpg

En autentisk matmarknad långt från de vanliga stråken

PXL_20260213_173340233~2.jpg

En rejäl och välsmakande paus mitt i utforskandet

PXL_20260213_182241729~3.jpg

Här skapas magi i form av cannoli och klassiska bakverk


Metronörderi
Tunnelbanan i New York bär på en fascinerande historia som man lätt glömmer bort i vardagens trängsel. Vi nådde aldrig fram till det klassiska tunnelbanemuseet i Brooklyn den här gången men det rekommenderas varmt för den som har tid över då jag varit där tidigare. Istället skapade vi vår egen exkursion genom systemet för att spara tid. Precis runt hörnet från vårt hotell vid 51:a gatan hittade vi nergången till linje 6 med sina fantastiska Art Deco detaljer som fick fungera som startskott för vårt underjordiska äventyr.


PXL_20260214_141605933~2.jpg

Vackra detaljer runt hörnet från hotellet vid nergången till linje 6

Efter ett obligatoriskt stopp vid Whispering Gallery på Grand Central siktade vi in oss på den hemliga loopen vid City Hall station. Tricket är att sitta kvar på tåget när det vänder efter Brooklyn Bridge vilket numera är helt tillåtet. Det ger en unik inblick i den gamla spökstationen med sina vackra valv och glasmosaik som glimtar förbi i mörkret. Att sitta helt ensam i en tom tunnelbanevagn medan man rullar igenom stadens bortglömda historia ger en rejäl dos agentkänsla. Som belöning efter dagens underjordiska strapatser landade vi på 2nd Ave Deli för en lunch som verkligen levererade på alla plan i klassisk Seinfeld miljö.

PXL_20260212_152249528.jpg

Här kan man viska till varandra tvärs över valven

PXL_20260212_155058252.jpg

På väg mot de bortglömda perrongerna under City Hall

PXL_20260212_155147517~2.jpg

En glimt av den vackra gamla stationen från ett tåg i rörelse

PXL_20260212_155143367~3.jpg

Den stängda uppgången från spökstationen som fortfarande imponerar

PXL_20260212_155353077~2.jpg

Något så ovanligt som en helt egen vagn i New Yorks tunnelbana

PXL_20260212_170948653~2.jpg

En klassisk institution för deli lovers

PXL_20260212_161748686~2.jpg

En lunch som mättar både kropp och själ


Den sista pusselbiten
Sista pusselbiten i vår Operation Five Boroughs krävde en tur till sjöss. Junior var oerhört taggad på att få bocka av den femte stadsdelen och Staten Island Ferry är svårslagen i det här vädret. Isen i hamnen hade börjat ge vika men det fanns fortfarande tillräckligt kvar för att den stora orangea färjan skulle få agera isbrytare på vägen tillbaka mot Manhattan. Det gav en extra dimension åt vyn när skyskraporna i Downtown gradvis zoomades in i siktet. Det blev dessutom en skön revansch från tidigare äventyr [1] då vi fick spana in flera rejäla containerfartyg som låg för ankar vilket fick Marine Traffic appen att gå varm igen. En värdig avslutning på äventyret i de fem stadsdelarna.

PXL_20260214_144126570~2.jpg

Den flotta ingången till tunnelbanan vid Bowling Green

PXL_20260214_164223875~2.jpg

Den ikoniska färjan passerar Lady Liberty

PXL_20260214_164447956~2.jpg

Frihetsgudinnan i full prakt mot den kalla vinterhimlen

PXL_20260214_165226715~2.jpg

En mäktig syn när skyskraporna möter isflaken i hamnen

PXL_20260214_165105619~2.jpg

Ett isigt perspektiv på världens högsta byggnad i väst

PXL_20260214_163314901~2.jpg

De enorma fartygen som gav oss den efterlängtade revanschen från Suezkanalen


Resan börjar lida mot sitt slut och i nästa del väntar returen över det stora blå. Har vi lyckats stänga hela vår backlog eller tvingas vi lämna kvar punkter till framtiden? Stay tuned for more...

[1] https://www.businessclass.com/forum...iza-–-eller-adieu-senator.107552/post-1149438
 
Toppen