Noterar att det ingår frukost när man bokar med avtalspriset från mitt fackförbund. Så det kan ju vara ett tips, blev dessutom billigare med den koden även om man struntar i frukosten.
Som ringer en fast telefon i lägenheten? Trodde de flesta idag var kopplade så att de ringer i mobiltelefonen och då är det ju inga problem att släppa in ett bud.
Frukosten var väldigt trång på Draken tidigare i år. Man fick förboka en plats men trots allt fick jag dela ett ganska litet bord med okänt sällskap för att ha någon stol att sitta på.
I övrigt var hotellet fräscht men tyckte det sänkte upplevelsen lite.
Så här jag tolkat det. När jag bokat för fyra personer har vi fått frågan om vi vill använde flera Amex-erbjudanden eller betala för ena paret. I vårt fall har vi då betalat för ena paret men kan inte tänka mig att det skulle krånglat om vi svarar annorlunda.
Min erfarenhet är att man behöver säga till om uppgradering och värdecheckar. De verkar lite ovana och verkar inte synas i systemet där man gör incheckning, men efter en kort kommentar kikar de och då inga problem.
Charterbolagen flyger till Phuket såklart. Hos t.ex. TUI kan man boka bara flygstol dit och så ett eget boende på annat vis. Bolag som Norse blir ju något mellanting.
Jag har fått mailet, är silver just nu. Har åkt en par inrikes detta år om det påverkar.
Vill man testa på en mer exotisk inrikesdestination med två flyg från Stockholm kan man ju flyga ARN-MMX, en kort tågtur över bron, och sedan CPH-Färöarna! Men bygger ju då på att svenskar får dubbla...
Det har varit känt länge att Ryan inte överbokar. De har sagt det själva väldigt länge och aldrig hört om någon som blivit överbokad.
Om du har en bättre källa på att det faktiskt händer är jag väldigt nyfiken!
Och eventet innan, med frukost bland annat, var på Scandic CPH! Syns väldigt kort i videon också.
Jag vet inte var man har haft det förut för t.ex. maraton, eller om det är ett resultat av samarbetet?
Referal-systemet bygger ju på att länka produkter och få provision när någon handlar. Det går ju att argumentera för att de är rimligt att inte få provision för något kunden då redan har i varukorgen.
Sen när man använder samma system för detta blir det ju lite lustigt såklart.
Noterade utropet om att det ingår när vi stod och väntade på gaten i Visby. Hörde minst en passagerare bli positivt överraskade, och ännu fler börja diskutera det som en positiv sak men som de visste sedan tidigare kommunikation.
Man får ju beakta att förmånen i sig inte är ny, den har gällt för Scandicmedlemmar tidigare. Det enda nya är att den nu gäller fler personer än tidigare.
Så nog har de en del data på hur folk som har tillgång till förmånen utnyttjar den även sen tidigare.