Senaste nytt

San Francisco

Jag tänkte vara tillbaka innan eller vid 12, så runt tre timmar. Men skall kanske nöja mig med vad jag har?!

Vilken restaurang då?
21 oktober släpps nya GM för San Francisco och the Bay Area. Annars har säkert @nilsson färska och relevanta tips, jag har bara varit i stan en gång och det var fyra år sedan.
 
Det visar sig att jag skall spendera några dagar i San Francisco i början av november. Jag kommer vara där under en helg (fredag kväll till söndag kväll). Jag har såklart läst guiden till SF som finns här på BC, men tänkte ändå kolla om det finns några andra / nya tips?

- Jag kommer bo vid Union Square (Westin)
- Jag har bokat biljett till Alcatraz, den första turen på söndagen
- Jag vill gärna besöka Sonoma / Napa Valley. Det hade varit trevligt att hälsa på Bond Estate, men vet inte riktigt om de har öppet för allmänheten. Annars får det bli Seghesio
- Muir Woods, måste ju bara se gigantiska träd ;)
- Andra måsten är väl Golden Gate bron, Chinatown och Lombard Street samt att gå omkring och bara vara.

Vad skulle ni föreslå mer? Jag har tänkt en dag i SF och en dag köra runt. Finns det schyssta tips på ställen att plåta på som är lite ovanliga? Var skall jag äta? Kostnad spelar ingen roll bara det är bra. Är basket något att se (jag gillar amerikansk fotboll men inte baseball)?
Alla ölfantaster, finns där några härliga microbryggerier inne i SF?

Oerhört spretigt inlägg, sorry för det ;).
Bond/Harlan Estate kan du nog glömma om du inte har riktigt bra kontakter. Finns ju många trevliga ställen i Napa som inte är lika hypade. Mondavi är ju standardrekommendationen om du inte varit i Napa förrut då dom brukar ha en ganska bra visning, dock väldigt kommersialiserat. Vill du du gå till någon av de mer "erkända" producenterna brukar Joseph Phelps och Shafer ta emot utan anmälan. (Cathy) Corrison, Hess och Reynolds Family wineyards är några av ställena jag tycker om och som jag besökt flertalet gånger.
 
Last edited:
Ett alternativ den dagen du kör runt är att istället för att åka norr ut åka söder ut. I Big Basin Redwoods State Park kan du se Red Wood träd och gå kortare eller längre vandringar. I Santa Cruz kan du komma till en mindre Californisk strand stad och du torde kunna hinna med 2-3 timmar i Gilroy för shopping också. Du missar ju dock Napa/Sonoma i så fall.
 
Är det värt att köra en timme enkel väg för att besöka den?
Beror på hur mycket du tänkt handa :p Jag tycker det, men jag brukar shoppa på mig en hel del när jag är i USA. Dock är ju inte Dollarkursen så attraktiv just nu. Vad hade du tänkt handla? Jag kommer att vara i Gilroy söndagen den 8:e nov.
 
Såsom jag minns det så var priserna på grejer där nere när Dollarkursen låg i 6-6,50 ca 20-30% lägre än i San Francisco och kanske 50-60% billigare än i Sverige. Så om du gillar att shoppa, ja.
 
Jag är inte tillräckligt hemma för att rekommendera. Har bara gått ner och valt det som ser bra ut. Alltid varit nöjd men kanske hade kunnat vara än bättre.

Håller med om vädret, sist var det sommar och vi frös som bara den.
 
Toppen