Senaste nytt

Japan Airlines "Red Suite" - Ett nytt förstaklass lounge koncept

HON-II

Medlem
Mot slutet av förra året invigdes den förlängda delen av JAL's förstaklass lounge på Haneda. Denna del av loungen är tänkt som "en lounge i loungen". Konceptet är (kanske lite manschauvinistiskt) "’Gentleman’s club’ chic with a contemporary twist", d.v.s. lite retro och klassiskt elegant med en del moderna detaljer. Jag måste säga att de har lyckats över förväntan. Man får inte alls känslan av en flygplats i de eleganta rummen. Det finns en ypperlig saké- och champagnebar. Maten kan tas från buffén i den moderna, "vanliga" delen av förstaklass-loungen eller (vad avser ett begränsat urval av rätter) beställas à la carte. Kronan på verket är en skoputsningsservice som verkligen ser ut som den är tagen från 1800-talets London. Skoputsningsservicen utförs med sedvanlig Japansk pefektionism och slår med hästlängder den skoputsningsservice som erbjuds i Dubai på Emirates' förstaklasslounger). Slutsats: en mycket förnämlig och avslappnande lounge-upplevelse, associationerna går mot "Phileas Fogg" i sin isolerade club-miljö mitt i en utramodern 2000-talets flygplats.

IMG_5440.jpg
En soffgrupp i "Red Suite"-delen av förstaklass-loungen, champagnebaren i bakgrunden.

IMG_5443.jpg
"Red Suite"-delen av loungen med fri skoputsningsservice

IMG_5442.jpg
Saké- och champagnebaren i "Red Suite"-sektionen

IMG_5441.jpg
Saké- och champagnebaren i "Red Suite"-sektionen

IMG_5439.jpg
Den nya "Red Suite"-delen av JAL's förstaklasslounge. Observera biljardbordet i bakgrunden.
 
Last edited:
Kul, ska besöka denna loungen om en dryg vecka. Ska definitivt utnyttja skoputsningsservicen så att skorna är perfekta till bröllopet jag kommer att vara på väg till!
 
Är i JAL First Class Lounge på Haneda nu. Riktigt bra lounge måste jag säga. Har redan utnyttjat shoe shine servicen av John Lobb till mycket bra resultat! Kan spegla mig i mina Alden Longwings nu. :)

Överlag är Red Suite riktigt smakfullt gjort, och som Homer nämner är det självservering av Laurent Perrier.
 
Toppen