Amerikanska militären jobbar väldigt aktivt på ett bra civilt tillverkat och godkänt vaccin mot alla fyra serotyper och man har kört första omgången kliniska prövningar i våras med syfte att kunna masstillverka och massvaccinera.
Franska läkemedelsbolaget Sanofi-Pasteur har kommit ännu längre med ett vaccin som är effektivt mot tre serotyper och de är inne i näst sista fasen just nu. Så det kommer, men det är klart att det är alltid mer lönsamt med ännu en blodtryckssänkare..
Hall, du som verkar mycket väl insatt i det hela vad tror du att det konkret innebär tidsmässigt till ett testat och klart vaccin kan komma ut på marknaden? Pratar vi om 1år, 5 år, 10 år eller ännu längre?
Tror du att det kommer att räcka med en injektion eller tror du att proceduren måste upprepas med jämna mellanrum för att man ska få ett fullgott skydd?