Invigning av BusinessClass.se loungehörnor över hela Skandinavien

21. Jan 2013
by Martin Björnström

I helgen invigde BusinessClass.se loungehörnor för våra medlemmar i Stockholm, Oslo och Köpenhamn. 28 glada medlemmar valde att följa med på resan och fick en riktigt kul dag med mycket Champagne och trevliga diskussioner. I ett unikt samarbete med SAS har vi nu dedicerade bord i Scandinavian Loungerna i Skandinaviens huvudstäder Stockholm/ARN, Oslo/OSL och Köpenhamn/CPH.

Birgitta Sandhaag, Head Lounge Product SAS hälsade oss välkomna: "

Målet med loungehörnorna är att medvetna resenärer ska få en chans att träffas, diskutera och dela en bit mat mellan flygningarna - som ofta sker ensamma visar våra undersökningar

" sa Birgitta.

BusinessClass Meeting Point i SAS Lounge på Köpenhamn Kastrup Inititivet togs av Michael Wallon (Traveller) som är SAS Eurobonus Guld Pandion medlem med runt 200 flighter per år. Behovet av en plats att träffas och en "ice breaker" i formen av BusinessClass.se bagagetaggar är stort och kommer bara bli större sa Michael. Martin Björnström från BusinessClass.se kommenterade "

Det är dröm som nu förverkligas - våra medlemmar flyger i snitt 50 flighter per år och passerar dessa lounger varje vecka. Behovet av en plats att ventilera upplevelser och idéer med likasinnade är jättestort. Vi är väldigt tacksamma att SAS varit så positivt inställda till förslaget och bemötandet idag runt om i Skandinavien har varit överväldigande - från VIP mottagning vid gaten till härliga bufféer och Champagne

". Martin avslutade: "

Nu är det upp till oss att göra något riktigt bra av detta - sprid ordet bland kollegor och resenärer att dessa hörnor är aktiva. Plocka upp en BusinessClass.se bagagetagg att placera på ditt handbagage och bär den stolt som medveten resenär

".

Martin Björnström, BusinessClass.se, Birgitta Sandhaag, Loungeansvarig på SAS och Michael Wallon  

Dags för invigning på Arlanda. BusinessClass.se loungehörna till höger i bild under de orange Buddha statyerna

En symfoni av Champagne, bagagetaggar och SAS taggar.

Invigningskommitén som flög runt Skandinavien i lördags samlades utanför SAS Scandinavian Lounge ARN innan avfärd mot Oslo

Samlingsbild i Oslo runt en SAS Boeing 737 utanför Scandinavian Lounge

Avslutningsbild i Köpenhamn innan middagen på M@SH CPH och hemresa mot Stockholm, Göteborg resp Helsingfors Läs vidare:

BusinessClass.se Loungehörna ARN

BusinessClass.se Loungehörna CPH

BusinessClass.se Loungehörna OSL

Bildgalleri: Här finns alla bilder (30 bilder)

More from BusinessClass.com