Varför så stora skillnander på nivåerna för guldstatus?

ericel

New member
En stilla undran varför det krävs 70.000 poäng för guld i Sverige medans 55.000 poäng i Danmark och Finland räcker till guld. I Norge räcker det med 45.000 poäng - någon som vet varför det är så stor skillnad mellan länderna?
 
Rabatten i Norge motiveras med att norska inrikesflyg inte ger några poäng över huvud taget.



Sedan spekulation: Finland kan man väl misstänka är för att konkurrera mot Finnairs program. Danmark har jag ingen aning, förutom att Danmark är ganska så litet, folk flyger inte inrikes så mycket helt enkelt.
 
I Norge kan man inte få varken status/extra poäng för inrikes resor i Norge, det kan man förstå.


I Danmark är det inte stor inrikes nätverk och avståndet inrikes resor är mycket korta, dessutom har de mindre avstånd till de flesta Europeiska destinationer från Köpenhamn.




Medans i Finland kan man få status/extra poäng inrikes resor(Blue1 flighter) och har längre avstånd till Europa, därför förstår jag inte varför det ska vara lägre kvalificeringströskel än i Sverige.
 
Längre avstånd från Finland än Sverige, visserligen, men samma poäng-intjäning t.ex. ARN-LHR som HEL-LHR (om man inte förstås flyger HEL-ARN-LHR). Det förklarar förstås inte lägre nivån.




Så kan man ju bara konstatera att ruttnätverket från Finland inte är närapå lika bra som från Sverige. Lägre tröskel kan få oss att flyga t.ex. via ARN eller CPH än ta direkta AY flygen ut till Europa.




Håller med om att 70k för svenskar är mycket. Som tur gäller 40 segment även för svenskar.
 
Jag köper inte detta resonemang som finns mellan SWE, DEN, NOR i EB.



Först och främst TROR jag generellt att det som reser mycket inrikes inte ens i närheten av guld -gränserna i något Skandinavisk land men klarar sig med genom 40 st flygningar under sin period. Räkna på det själva;



Inrikes Sverige: (EBG 70,000p)

För billigaste biljetten är intjäning 150p, dvs 466 flygningar, näst billigaste biljetten 600p, dvs 116 flygningar - finns säkert några få enstaka extrema undantag som reser mycket i ”fake C”



Norge:

Ok, att man inte tjänar inrikes poäng i Norge men skillnaden till Sverige är 25,000 poäng och jag tror att det norrmän som skulle intjänat ca 25,000 poäng inrikes skulle klara av EBG genom 40 st enkel resor. (om vi utgår från att det reser/tjänar 45,000 poäng utrikes utöver det)

Med detta resonemang skulle snitt EBG medlem i Sverige intjäna 25,000 poäng på inrikes flygningar (25,000/70,000= 35,7%, Skillnad/SWE EBG nivå) Jag vet inte vad andra EBG har men mina senaste år har jag haft mellan 2-4,000 poäng inrikes, finns ju bara ”one class” så man reser ju sällan med dyra biljetter, service är ju samma och det är billigare att köpa 3 avgångar för 450 kr än att ta en C-biljett för ca 2200kr fall man vill vara flexibel.



Danmark:

Var det gäller Danmark så är ju ”försvaret” till Nivån att det inte kan resa inrikes. 15,000 poäng skillnad tycker jag är alldeles för stort. Jag tycker att en rimlig nivå borde vara den % som i snitt EBG Sverige medlemmen reser inrikes. Borde vara barnsligt lätt för EB att räkna ut.

Så med andra ord om snitt EBG medlemmen i Sverige reser för 80,000 totalt och 8,000 (10%) av dessa poängen är intjänat inrikes skall med andra ord gränsen i Danmark vara 63,000 poäng för EBG.

EB låser denna gräns under 3-4 år och där efter ha en ny gräns som är baserad på samma uträkning fall reseklimatet har ändrat sig.



Är inte det mer fair?



Systemet idag är fel vilket gör att vi har för många EBG´s framför allt i Danmark och Norge. (kanske till och med i Sverige)

Detta innebär att vi har ett program som inte är generöst på samma sätt som andra likande program t.ex. MM Senator.



Rent konkret, färre fördelar för oss EBG så som inga upgrade vouchers, sämre bemötande, betala för bob etc.

Let´s face it = att vara EBG idag är inget speciellt alls



Jag tycker att man skall höja gränsen till 85,000 poäng för alla länder i Skandinavien och även höja till 50 st resor per period för EBG.



Sen skulle jag vilja ha en uttalad gräns för EBP som skall vara riktigt hög men den skall vara officiell. Jag tror många ”super EBG” skulle ta alla resor med SAS även fast det kanske var dyrare eller innebär mellanlandning fall det visste att det skulle nå EBP. Jag hade i alla fall gjort det!

Sen kan man ju alltid diskutera fall EBP behandlas på rätt sätt i dagsläget, men tanke på vad man har läst från Roger J så bör man kunna kräva mer av en super status.

Så som obligatorisk upgrade till Y och C vid tillgänglighet när man reser i M. Detta borde vara helt ofarligt för sas för det få gånger som en EBP reser i M klass borde vara ganska lätt räknande ….



Over and out!

//EBG GOT….
 
Funkar det att sätta en c/o-adress för att få lite lägre tröskel? data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Kristofer skrev:Funkar det att sätta en c/o-adress för att få lite lägre tröskel?Klicka för att utvidga...


Funkar absolut, dock måste det ju vara en adress som du faktiskt kan ta emot post till så du kan få ditt guldkort data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Hur funkar det med c/o-adress om man har ett co-branded EB-kort? Kan man t.ex ha svenskt AmEx kort och norsk c/o adress, eller måste man då även ha norskt AmEx kort? Ändrar man adress hos AmEx eller hos EB?
 
Co-branded kort skickas till din fakturaadress, inte till den du har reggat hos EB.




Dvs EB-adressen och fakturaadresserna har inget med varandra att göra och måste ändras separat.
 
Jag skulle gissa gissa att de olika gränserna för EBG i olika länder inte har någon koppling till rättvisa, utan med att varje marknad" vill uppnå ett visst antal EBG. Hur detta mål för antal EBG sätts har jag dock ingen aning om.

Men med tanke på vissa kampanjer senaste året kan man ana att vissa SAS-marknader har svårt att nå upp till sin kvot.
 
Roger J skrev:Jag skulle gissa gissa att de olika gränserna för EBG i olika länder inte har någon koppling till rättvisa, utan med att varje marknad" vill uppnå ett visst antal EBG. Hur detta mål för antal EBG sätts har jag dock ingen aning om.Men med tanke på vissa kampanjer senaste året kan man ana att vissa SAS-marknader har svårt att nå upp till sin kvot.Klicka för att utvidga...


Precis så här har jag också förstått det.
 
Jag tycker kvalificeringskraven är för låga. Särskilt detta med 40 legs, det hoppas jag försvinner. Annars blir det bara ett sätt att få omdvetna medlemmar att tro dom är priviligerade. Ungefär som när First Hotel gjorde om sitt bonusprogram, jag blev först snopen men också glad att jag helt plötsligt blivit guld, trodde att någon matchning skett. Men vid närmare granskning var ju Gold VIP Inte ett dugg, dvs lägsta nivån.
 
Sakoz skrev:Jag tycker kvalificeringskraven är för låga. Särskilt detta med 40 legs, det hoppas jag försvinner. Annars blir det bara ett sätt att få omdvetna medlemmar att tro dom är priviligerade. Ungefär som när First Hotel gjorde om sitt bonusprogram, jag blev först snopen men också glad att jag helt plötsligt blivit guld, trodde att någon matchning skett. Men vid närmare granskning var ju Gold VIP Inte ett dugg, dvs lägsta nivån.Klicka för att utvidga...





jag håller med, som jag skrev i pandion tråden så pratade jag med en flygvärdinna jag känner hon tycker att det idag går inflation på Guld nivån i och med att det är så enkelt att ta sig dit.


Så hon sa då att guld idag är nya silver och Pandion är nya Guld.
 
TorbjornMieden skrev:Så hon sa då att guld idag är nya silver och Pandion är nya Guld.Klicka för att utvidga...


Å andra sidan motsvarar Economy Extra idag vad Economy tidigare var vad gäller ombordservice och biljettflexibilitet, och Business/Status-checkin och FastTrack security motsvarar idag vad som förr var standard för alla.
 
Kan nog hålla med om 40 resor men jag håller inte med om att 70000 är för lite. Jag reser en hel del i jobbet, både långa och korta resor. Tyvärr är jag tvingad till billigaste ekonomi och trots försök att flyga enbart med SAS så långt det går är detta inte alltid möjligt - därmed är 40 resor t/r borta och jag får förlita mig på att försöka få ihop poäng istället - vilket inte heller är lätt i low economy. Så i slutändan spenderar jag nog mer på biljetter till SAS än vad en pendlare mmx-arn gör men jag är fortfarande inte EBG.
 
Detta är den oändliga och totalt onödiga diskussionen... De som reser 4 ggr/ år tur-retur IC i C tycker de är värda sitt Guld-medlemskap medan vi som veckopendlar inom Skandinavien i billigaste M skall inte ha det.




Jag tycker tvärtom. Ni som reser konstant C, vad behöver ni Guld-kortet för? Ni får ju redan "allt", dvs Fast Track, Lounge etc. EB är ett FFP, dvs Frequent Flyer Program, dvs frekvent resande skall premieras. Jag ger tummen upp för SAS för att äntligen ha tagit detta i beaktande. Innan var det "Expensive Flyer Program" som gällde. For the record, jag skulle vara klart EBG med det gamla systemet också, men jag tycker detta är betydligt mer rättvist.




Jag kan hålla med om att 40 segment är för lite. Men vad är då "rätt" antal segment? 60? 100? Skall korta segment räknas lika som långa segment? Borde dyrare bokningsklasser ge dubbla segment?




Som jag sagt otroligt många gånger över på FT, om ni skall klaga på något, kom med konkreta förslag också!
 
Niksal




Jag är inte längre EB medlem, jag ändrade till M&M runt 2000. Dock håller jag inte med dig i frågan. I min världen är EB ett lojalitetsprogram. Vi vet alla att för att någon skall kunna betala 900kr t/r till Oslo, så måste andra betala 5000kr t/r. Då är min fråga enkel: är det rättvist att lojaliteten är lika per segment? I min värld nej…




I min värld är SQ rätt ute; PPS Solitare handlar om pengar mao marginal. På många sätt är SAS EBP det också. Här handlar det om revenue och marginal. Så mitt förlag är att detta borde baseras på IATA fare basis, ganska enkelt. Jo mera pengar du spenderar, jo mera poäng får du, och därmed status.
 
Alla har olika värderingar vad som är värdefullt ur FF-programmet. För mig är det absolut viktigaste att komma in i loungerna, därefter Fast Track genom säkerhetskontrollen, detta värderar jag högre än miles på kontot. Jag är stressad när jag flyger, och loungerna och annan markservice gör att jag får en mycket mer harmonisk resa.



Loungerna är dock inte värda 4100 kr tur/retur Oslo...



Om jag inte kan komma in i loungerna för att jag måste betala en massa pengar för det, så kommer jag vara mycket mindre lojal till ett flygbolag/allians, och skulle då välja billigaste/bästa alternativet varje gång. Vilket mycket sällan är SAS.
 
Senator skrev:I min värld är SQ rätt ute; PPS Solitare handlar om pengar mao marginal. På många sätt är SAS EBP det också. Här handlar det om revenue och marginal. Så mitt förlag är att detta borde baseras på IATA fare basis, ganska enkelt. Jo mera pengar du spenderar, jo mera poäng får du, och därmed status.Klicka för att utvidga...



Då kan de ha samma system som ICA eller Coop medlemskort.


1% per spendering typ. (Egentligen SAS Credits fungerar så.)




Jag antar att de flesta kommer inte tjäna några miles så att det räcker till någon bonusresa...
 
Back
Top