Vad får man inte missa i Reykjavik?

  • Thread starter Thread starter Andreas Eriksson
  • Start date Start date
A

Andreas Eriksson

Guest
Tänkte fira 25-års dagen med att bjuda med mig familjen på en helgresa till Reykjavik.

Vad får vi inte missa under en 2 dagars vistelse? data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7



Tipsa gärna!
 
En kollega var där i sommar och jag fråga hen om hon tycker det är värt att åka till Island bara för att se Reyjkiavik (som en tilltänkt milage run, men det sa jag inte såklart) - Nej tyckte hen, Island åker man till för naturupplevelsen! Så det är bara att hyra en fyrhjulsdriven bil och åka på turistsafari.
 
Var en tur dit förra året med ett stort gäng vänner och vi fika mest även om vi besökte Blå Lagunen en dag för bad och fika. Nästa gång ska jag hyra bil och utforska mer tillsammans med barnen. Vi bodde på Hilton och hade en bra vistelse där.
 
Golden circle:

Geysir, Tingvalla nationalpark och - det klart enastående - vattenfallet Gullfoss.

Finns dagsturer med buss, annars verkar bil ganska smidigt också.



Hallgrimskyrkan i centrala huvudstaden är också ganska häftig.
 
Blå lagunen, men som jag nämnt tidigare finns två avdelningar.

Den billigare där dusch/omklädningsrum påminde mig om motsvarande på I15 i Borås på 70-talet.

Dyrare men värt pengarna tycker vi som provat på är den "privata" avdelningen med separata omklädningsrum och tillgång till vad som kan liknas med en pool lounge med frukt bubbel och lugn och ro.



Roterande restaurangen i Reykjavik fin utsikt och hyfsad mat. Populärt Beställ bord.
 
Vi var 25 pers på Blå Lagunen förra året och vi tyckte alla gemensamma omklädningsrummen var riktigt bra. Moderna, rena helt enkelt jätte bra. Vi gick upp en våning mins jag.
 
Ut på landet! Vi hade 4x4-bilar och var ute och körde i 4 dgr med 1 dgr före och 2 dgr efter i Reykjavik. Med tanke på att ni är där kort tid så ta en dagsrundtur med buss till de klassiska ställena. Observera att allt tar mycket längre tid än man tror, långa transporter, inga motorvägar och ofta dåliga vägar till allt sevärt.
 
Som tidigare kommentarer: Blå Lagunen. Vi var där på em/kväll då det inte är så mycket barnfamiljer. Lite lugnare och lagom tid för att kunna avsluta kvällen på Lava. Kan rekommenderas! LAVA Restaurant | Blue Lagoon Iceland



Kan även rekommendera någon slags dagstur med buss för att få se gejsrarna, vattenfallet Gullfoss och klyftan mellan de tektoniska plattorna.
 
Vill inte direkt skjuta Blå Lagunen helt i bitar men man ska inte, i mitt tycke, har för stora förväntningar. Det är rätt turistigt, det är väldigt mycket folk där, badet är skönt men det är en stor bassäng med varmt vatten i. De har en bar i vattnet, man kan köpa en massa olika paket där det ingår olika mycket saker. Man kan få lite lera att ha i ansiktiet och så kommer någon och fotograferar er och mailar fotot till dig osv.



Jag tror t o m att det blåa är delvis bottens färg.



Har ni kort om tid så ta det kanske på vägen ut till flygplatsen när ni ska åka hem men spendera inte en hel dag där om ni har kort om tid, det finns så mycket annat ni kan uppleva på Island.
 
Valpolicella skrev:Golden circle:Geysir, Tingvalla nationalpark och - det klart enastående - vattenfallet Gullfoss.Finns dagsturer med buss, annars verkar bil ganska smidigt också.Klicka för att utvidga...


Den här turen är helt gjuten tycker jag också. Vad som kan vara värt att kolla upp om man är 4-5 stycken, är vad det kostar att ta en rymlig taxi en hel dag. Var där -09. Kollegan hittade "Siggi" som hade en mini-van och tog 300 Euro för en dag. Tror att vi 5 hade betalt samma pris för en busstur. Men nu kunde vi stanna var vi ville om vi t ex ville ta lite kort.
 
Blå lagunen är väl i stort sett obligatorisk, inte minst pga läget. Den roterande restaurangen som tidigare nämndes heter "Perlan" och för att vara en dyr turistfälla så är den ändå värd att besöka, och ingår i Islands bucket list, imo..
 
Jag tycker Geysir (eller snarare Strokkur bredvid, eftersom Gaysir är insomnad) var största behållningen. Mycket användarvänlig gejser, med sina täta utbrott.



Undvik härsken haj och ät 7 rätter på Grillid på Radisson Blu Saga istället, med utsikt över staden.
 
Valpolicella skrev:Golden circle:Geysir, Tingvalla nationalpark och - det klart enastående - vattenfallet Gullfoss.Finns dagsturer med buss, annars verkar bil ganska smidigt också.Hallgrimskyrkan i centrala huvudstaden är också ganska häftig.Klicka för att utvidga...


Välj hyrbil och få en upplevelse i egen takt. Kör "Golden Circle" och stanna längs vägen vid vulkanen "Kerid". Gå runt kratern och njut av landskapet. Det finns en banan- och tomatodling längs vägen, men har glömt vad den heter.
 
Back
Top