Senaste nytt

Sökes: Eurobonus-award från Stockholm till Bali maj-juni 2019 i business eller first

Sander

Medlem
Hej,

Det vankas bröllop nästa år och därmed planeras det för en smekmånad i samband med det också. Siktet just nu är inställt på Bali (men andra intressanta alternativ där man kan få sol+bad + lite äventyr/runt resa emottas tacksamt också). Vet inte om det går att boka redan - men litar på att detta forum har koll på detaljerna och kan påpeka vad som gäller i sådana fall. Jag har själv försökt söka på diverse tjänster - men på sin höjd hittat ARN-BKK-DPS med Thai. Har fått för mig att det finns roligare alternativ gällande bolag, så som LH eller Singapore som vore kul att testa.

  • Varifrån vill du börja din resa? Stockholm
  • Var är din destination? Bali (men även öppen för andra tips i antingen sydostasien, stilla havet, indiska oceanen)
  • När vill/behöver du resa ut? Tidigast 27 maj 2019, helst ej utresa senare än 30 maj.
  • När vill/behöver du komma hem? 7-16 juni 2019.
  • Hur länge vill du vara borta? Enligt datum ovan, dock minst en dryg vecka.
  • Hur många personer som skall resa? 2 personer
  • I vilken kabinklass? Minst Business, helst First.
  • Med vilka flygbolag vill du flyga med? Star Alliance.
  • Vad är din budget? (per person) 190 000 poäng och en Amex 2-4-1.
  • Vad är det viktigaste för dig? En härlig första upplevelse i business/First. Ej främmande för kortare flighter inom Europa eller Asien för att möjliggöra en längre trevlig long-haul.
  • Vill du stanna annanstans utöver destinationen? Kan absolut tänka oss mellanlandningar/stop over/lay over i asiatiska städer. Vi har varit i Hong Kong, men praktiskt taget alla andra asiatiska städer är nya för oss.
Stort tack på förhand!
 
Börja med att genast ringa Tallinn och be dem hitta en utresa. Helst med Singapore F via CPH, annars Thai via LHR/CDG/FRA/MUC, eller Asiana via FRA Sen är det för tidigt att boka hemresa, så boka bara vad som helst nu. Idag kan du boka Asiana F hem den 4 juni, så ring o boka om om några dagar när ditt hemresedatum är bokbart. Verkar inte finnas nåt med Thai F hem, de kanske inte släppt platser lika långt fram som Asiana?
Helst vill du flyga
ARN-CPH-SIN-DPS
egen resa till t.ex. SIN/BKK o stanna i stan
SIN/BKK-EU eller SIN/BKK-ICN-EU
 
Utresan bör redan gå att boka, hemresan kanske inte släppts ännu.
Som @MartinH säger, ring Tallinn på en gång och se om de hittar CPH-SIN i First med Singapore Airlines och om de kan se något på hemresan, annars bokar du en enkel utresa just nu som du sedan kan ändra till en tur och retur.
Den gamla vanliga regeln gäller, boka först fråga sen då dessa biljetter är 100% avbokningsbara, väntar du längre än nödvändigt så är risken att någon annan tar biljetterna.
 
Tack för tipset kring att boka enkel först. Har nu lyckats boka enkel via CPH med Singapore airlines i First! Verkar inte som att hemresan är bokningsbar ännu när jag frågade agenten, och dessutom saknades det poäng för att räcka till retur i first också. Så dessa bokas i slutet av månaden när de sista poängen som saknades kommer in, och hemresan blir tillgänglig. Ska läsa på vidare om det är värt att få uppleva Asiana eller annan first på vägen hem utan allt för mycket strul!

Tack @palmen och @MartinH för tips och hjälp!
 
Toppen