Senaste nytt

Nytt Diners utan anledning, eller?

drW

Medlem
Jag fick i fredags ett nytt Dinerskort vilket i sig inte är en stor händelse kanske men det var lite märkligt eftersom jag fick mitt förra för en vecka sedan. De är identiska förutom månadsangivelserna vad gäller giltighet. Diners verkar ha lite annan variant än många men jag har tolkat det som att giltigheten är kopplad till eurobonus intjäningsår så mitt första kort som jag fick förra vecka har tiderna 11/13 - 09/14 medan mitt nya har 11/13 - 12/14.
Jag kan inte riktigt förstå varför det blivit så här. Hat någon varit med om liknande?
Är giltighetstiden inte kopplad till eurobonus? Eller kommer eurobonus ändra till kalenderårsintjäning?
 
Är giltighetstiden inte kopplad till eurobonus?

Nej, det är den inte. Åtminstone är giltighetstiden på mitt Diners inte detsamma som mitt intjäningsår.
Men om jag vore du skulle jag ringa till Diners kundtjänst och om varför de skickat dubbla kort bara för att vara på den säkra sidan.
 
Nej, det är den inte. Åtminstone är giltighetstiden på mitt Diners inte detsamma som mitt intjäningsår.

Intjäningsår plus tre månader har Diners haft hittills. Ändringar här är intressanta att få med sig eftersom det är definitivt kopplat till statusen hos SAS.
 
Intjäningsår plus tre månader har Diners haft hittills. Ändringar här är intressanta att få med sig eftersom det är definitivt kopplat till statusen hos SAS.

Huh? Mitt intjäningsår är juni-maj och mitt Diners går ut i april. Men jag är å andra sidan har jag EBB, så det kanske är annorlunda med EBS och EBG? Jag kommer uppnå EBS under det här intjäningsåret, så om inte annat lär jag få ett svar då.
 
Jag ät ebs och det första kortets giltighet var exakt som intjäningsåret. Ovanligt med kort med så kort giltighet. Mitt första var giltigt från nov 13 till sept 14.
 
Toppen