Redaktionen
Medlem

Som en del af Københavns Lufthavns vækstplan “Expanding CPH” vil man gøre lufthavnen klar til at modtage luftens allerstørste fly – Airbus A380. Expanding CPH blev fremlagt i starten af året og er en strategi for hvordan lufthavnen de kommende årtier skal udbygges til at kunne håndtere op mod 40 millioner passagerer om året.
I løbet af sommeren 2015 skal lufthavnens to hovedbaner renoveres, det er i denne forbindelse at man er ved at indhente tilbud på hvad det vil koste at gøre banerne bredere så de passer til Airbus A380′erens store vingefang. Lufthavnen er også igang med en udvidelse af Finger C der håndterer trafikken til ikke-Schengendestinationer. Her vil man gøre tre standpladser bygningsbetjente og samtidigt får en af de tre standpladser to jetbroer.
“Det er ganske sund fornuft, når vi som led i de store udbygnings- og vedligeholdelsesprojekter af baner og terminaler, som finder sted under alle omstændigheder, gradvis gør lufthavnen klar til også at kunne modtage verdens største passagerfly, A380’er. Det flugter med vækstplanen Expanding CPH, der skal fremtidssikre lufthavnen,”
siger Thomas Woldbye, adm. direktør, Københavns Lufthavne A/S.
Med en udvidelse af hovedbanerne og Finger C vil Københavns Lufthavn være klar til at håndtere fly af typen Airbus A380 på regulær basis. I dag er der ikke regulær trafik med Airbus A380 til Københavns Lufthavn, men flere af de flyselskaber der i dag trafikerer lufthavnen har flytypen i deres flåde. Eksempler på flyselksaber der kunne tænkes at benytte Airbus A380 på deres ruter til og fra København kunne være Emirates, Thai Airways og Qatar Airwyas.
Læs mere »