Redaktionen
Medlem

Tirsdag d. 2 september var der indvielse af Emirates nye rute fra Oslo. Kl. 16:00 afgår det første fly med kurs mod Dubai. Med åbningen af denne rute trafikerer Emirates nu alle de skandinaviske hovestæder og for første gang tilbydes der nu første klasse direkte fra Oslo. BusinessClass.dk var med ved indvielsesceremonien på Gardermoen.
Kort efter kl. 12 landede flyet, en Boeing 777-300ER, i Oslo Gardermoen lufthavn. Ombord var inviterede journalister fra Golfen samt et antal VIP-passagerer. Ved terminalen blev flyet mødt af den sædvanlige vandsalut og et stort opbud af medier, lufthavnspersonale, Emiratespersonale og andre nysgerrige.

Flyet blev mødt med vandsalut
Omkring kl. 13 blev ruten formelt indviet af Emirates Executive Vice President & Chief Commercial Officer, Thierry Antinor og Avinors administerende direktør, Dag Falk-Pedersen, i en i dagens anledning Emirates-indrettet del af non-Schengen transithallen. Antinori brillerede med nogle fraser på norsk hvilket blev mødt med jubel fra de fremmødte.
Begge fortalte om rutens vigtighed for lufthavnen, med Dubai som et populært rejsemål for mange nordmænd og de videreforbindelser som Emirates tilbyder videre mod eksempelvis Asien, Afrika og Mellemøsten.

Indvielsesceremonien på Gardermoen
På ruten til Dubai anvendes der et fly af typen Boeing 777-300ER med tre klassser ombord. Det bliver første gang der tilbydes første klasse på rutefly fra Oslo. Det blev også nævnt i Falk-Pedersens tale, hvor han fortalte man ikke var vandt til den nye kabineklasse i Norge. Antinori svarede hurtigt med “you will not only get used to it, you will be addicted to it”.
Efter at Emirates og Avinor havde byttet gaver blev ruten indviet med skæring af den specielle “Hello Oslo-kage”
Her følger en kort sammenfatning af de produkter der tilbydes ombord:
Første Klasse
På første klasse er der ikke tale om sæder men om suiter. Suiter der har rigtige døre der kan lukkes så man får mest muligt privatliv. Ganske praktisk, specielt om natten hvor mange passagerer gerne vil sove i fred. Der findes i alt 8 suiter fordelt på to rækker i en 1-2-1 konfiguration. Dette medfører at alle passagerer har direkte adgang til midtergangen. Suiten er lavet i et marmorlignende design med detaljer i guld, sædet i suiten blive helt horisontalt flat, som en seng, når det lægges ned.

Suiten i Emirates første klasse
Blandt suitens finesser kan der nævnes: En trådløs fjernbetjening der styrer hele suiten, sædet, de tre lamper, døren og underholdningssystemet. Egen minibar med fem forskellige drikkevarer og et glas. En skuffe med et skrivekit der også indeholder et rigtigt skriveunderlag i læder. En skønhedsboks med indbygget lampe, forskellige hudprodukter og to dufte til hvis man har svært ved at sove. Der findes også en telefon og man har mulighed for at ringe til “room service”(kabinepersonalet) for at bestille drikkevarer til suiten. Desuden findes der god plads til opbevaring af håndbagage og læsestof.
Business Class
I business class findes der i alt 42 sæder fordelt på to kabiner. Der er en en minikabine lige bag førsteklasse med to rækker og en større hovedkabine med 4 rækker bag ved dør nummer to. Kabinen er i en 2-3-2 konfiguration, dvs. to sæder ved vinduerne og tre i midten.
Sædet er af typen lie-flat, hvilket indbærer at det bliver næsten helt fladt og kun har en lille hældning når det lægges ned. Sædet rummer gode opbevaringsmuligheder, med plads til eksempelvis sko, aviser og mindre ejendele. Hele sædet, inklusive alle funktionerne, lamper og underholdningssystem styres ved hjælp af en trådløs fjernbetjening der er fæstet ved sædet, men som kan løsnes ved behov.

Sædet i Emirates Business Class
Hvis man rejser på business class eller første klasse får man også gratis limousineservice i Oslo samt på destinationen. Dette gælder både ved afrejse og ved ankomst. I Oslo tilbydes dette indenfor en radius af 60 km fra Gardermoen, hvis man vil køre længere er dette muligt mod betaling direkte til chaufføren.
Economy Class
Økonomiklasse starter efter business class på række 17. Konfigurationen er 3-4-3 med ti sæder i bredden og i alt 310 sæder i kabinen. Benpladsen er på 32 tommer (81cm) hvilket er omkring standard for economy class.
Hver enkelt sæder har egen skærm med adgang til Emirates underholdningssystem ICE(Information, Communication, Entertainment). Systemet tilbyder et stort udvalg af film, tv-serier, musik og spil – med mere end 600 titler er det et af de bedre i flyindustrien.
Den nye rute trafikeres samtlige af ugens dage. Fra Oslo afgår flyet, EK160, kl. 13:55 med ankomst i Dubai kl. 22:50. I modsat retning afgår flyet, EK159, fra Dubai kl. 07:00 og ankommer i Oslo kl. 12:10.

Hello Oslo-kage
Læs mere »