Hur bokar ni resa, via flygbolagens hemsidor eller online resbyrå?

andreaszan

New member
Hei igjen,



Jag bokar alltid mina resor direkt via flygbolagens hemsidor. Oftast er det intra skandinavia eller til London jag flyger og da er flygbolagens sidor en no-brainer. Men när jag skal lite längre iväg og kanskje önsker å "customize" rutten for å få med meg si och så flygplan, kabin etc, finnes det då et smartere sätt? Jag känner til sök-siter som ita matrix og kayak, men ikke til noen bra reseboknings-site som ger meg full flexibilitet.



Passar samtidig på å fråga efter bra tips på sökmotorer for platstilgånger / award seats etc...generellt er jag redo for å ta ett steg upp på lärokurvan for aviation geeks. Jeg flyger nok til å just nu sitta med BAEC gold och nosar på EBD, resandet en kombination av SAS innom Skandinavia, Norwegian til London och en mix av OneWorld/Star Alliance på långa privatresor några turer pr år.



Så, hva er must-have utrustningen for å maxe poeng-avkastningen og opptjeningen?
 
På Europaresor brukar jag ofta vara lite dumsnål och boka via en onlineresebyrå då det oftast blir någon hundralapp billigare, och likaså erbjuder de tidskombinationer som inte går att hitta om man bokar direkt via flygbolagets hemsida. Resor i premiumkabin bokas direkt hos flygbolaget.
 
Jag bokar alltid via flygbolagets egna hemsida, känns säkrare så. Använder och kan rekommendera Expertflyer.
 
Jag bokar in princip alltid via flygbolagets hemsida. Om det blir special bokning så via multi-segment om bolaget har det eller ringer till bolaget
 
Bokar alltid direkt med flygbolaget, antingen via hemsidan eller per telefon. Verktygslådan består annars av:

ITA Matrix

ExpertFlyer

United.com för att bonushitta platser med Star Alliance

Kombination av BA.com och AA.com för att hitta bonusplatser med One World
 
Vet att jag alltid skall boka direkt. Men jag bröt mot budorden och använde resebyrå för vår tysklandsresa då vi var så många. Men jag har fått sota för det.

Kommer i framtiden alltid boka direkt. Uppenbart att det totalt sett blir minst problem
 
Jag har en hårt dresserad travel agent som sköter mina bokningar.



Varför?



Jo därför att det vore alldeles för dyrt för firman om jag satt och gjorde admin helt enkelt.



mvh
 
Om man verkligen vill pressa priset och är beredd att ta risken brukar man kunna spara 100-200 kr/biljett genom att boka via utländsk resebyrå med speciella kort (t ex, Bravofly Danmark via Find billige flybilletter, hoteller og billeje på KAYAK och Maestro-kort, Tripsta Schweiz via Suche Flüge, Hotels, Mietwagen & Pauschalreisen auf KAYAK och Visa Debit-kort, BudgetAir.es via Busca vuelos, hoteles y coches de alquiler en KAYAK och Mastercard Debit-kort, etc). Men som sagt, detta är endast för den riskvillige.



På oviktiga short haul-resor brukar jag använda ovanstående metod. På viktiga långresor bokar jag oftast direkt hos flygbolaget eller hos en resebyrå med gott rykte.
 
Bokar oftast direkt hos flygbolagen. Ibland blir det dock Expedia som vann resebyråtesterna hos BC data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Mestadels direkt hos flygbolagen, men med detta sagt har jag hittills aldrig haft problem när jag bokat via billigflygsida; bokningen har alltid reggats korrekt hos flygbolaget och jag har sedan använt flygbolagsidan för att lägga in statuskort, välja platser osv.



Är det något alliansfritt bolag som det är lönlöst att samla poäng på kan det kvitta, då kan jag lika gärna boka på mellanhandssida för att få ner priset.
 
Jag tjänade precis 7k SEK mot det billigaste priset hos en resebyrå och då använde jag ändå en discount code och sedan på det priset tjänade jag 7K.

Finns alltid möjligheter för att hitta bättre priser om man som många sagt ovan förhandlar direkt med säljaren av tjänsten/produkten.
 
Oftast bokar jag direkt på flygbolagets sida när jag reser själv. Expedia tar jag till om multistop eller så inte går att få till direkt med flygbolaget.

Bokar även en hel del åt andra och då blir det mer på Expedia eftersom vissa bolag är kinkiga om man bokar åt annan direkt på deras sidor eftersom de kan efterfråga kreditkortet man använde vid bokning när man checkar in.
 
Minns inte när jag anlitade en resebyrå sist. Även gigantiska bokningar har jag gjort med flygbolaget (300+ segment på MD80 chartern).
 
Bokar aldrig via resebyrå. Bokar alla resor både privat och i företaget direkt på resp flygbolags hemsida. Så även hotell. På detta sätt har jag själv helt koll på vad som är bokat, vilket är en enorm fördel vid om- eller avbokningar.
 
Peter Hagander skrev:Oftast bokar jag direkt på flygbolagets sida när jag reser själv. Expedia tar jag till om multistop eller så inte går att få till direkt med flygbolaget.Bokar även en hel del åt andra och då blir det mer på Expedia eftersom vissa bolag är kinkiga om man bokar åt annan direkt på deras sidor eftersom de kan efterfråga kreditkortet man använde vid bokning när man checkar in.Klicka för att utvidga...
Stämmer det att vissa flygbolag efterfrågar kreditkortet? Har aldrig varit med om det, men har inte heller flygit med udda bolag
 
Har inte heller flygit jätte mycket utanför Europa, snabbt svar data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Beror på. För enkla resor i jobbet bokar jag på Via Egencias sida som är kopplade till vår resebyrå. För lite mera komplicerade resor ringer jag och talar om exakt vad dom ska boka. Brukar aldrig vara något tjafs. Men senast när jag skulle boka HKG-BKK i jobbet kostade resan med Cathay ca 5000 kr på Via Egencia och 2500 kr hos Cathay och det var marginell skillnad mellan bokingsklasserna och jag slösar inte statens pengar i onödandata:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 Inget tjafs för att jag bokade själv. Akademien är hyfsat flexibel i dom här fallen.Privat bokar jag nästan uteslutande via bolagen hemsidor.
 
Det förkommer ju rätt flitigt användande av anekdotisk bevisföring här i tråden tycker jag. Bara för att man ibland "hittat lägre priser direkt hos flygbolaget" än via en resebyrå så bevisar det ju inte att det även kan vara tvärt om.....?
 
Back
Top