Hej, jag söker ett trevligt hotell för familjen i Santa Monica på sportlovet. Någon som har några förslag? Radisson och IHG hotellen verkar inte finnas? De hotell jag tittat på i slutet av februari är väldigt dyra.
Om du absolut jagar i Santa Monica och vill få ned priset så kolla AirBnB. Många trevliga beachnära boenden, bodde själv på det sättet för två år sedan när jag besökte staden som slut-etapp på Highway One.
Bodde på Viceroy Santa Monica ett par dar i oktober: Santa Monica Luxury Hotel & Resort | Viceroy Santa Monica
Tyckte det var väldigt bra, bra läge, service etc och en suverän concierge som ordnade allt vi ville.
Men det är ju inte precis ett budget ställe.
Var ute i samma ärende i somras. Letade i Sa. Monica Venice beach ( fortfarande hippie ställe) samt Manhattan beach (hustruns favorit).
Hade tänkt oss mysigt strandhotell men fann inga. Mest dyra småhotell och inte vid havet.
Slutade med Hilton Airport verkligen inget att skriva hem om. Tog dagligen shuttel ner till ställena vid havet.
Inte optimalt men verkade som att väldigt många gjorde detsamma. Hotellkedjorna finns i anslutning till flygplatsen och hyfsade priser. Dock väldigt tråkigt närområde finns inget att göra mer än slappa vid hotellpoolen
Dessutom nästan 10kr/dollar gör ingen svensk glad
Nästan årets understatement! Inglewood är det enda stället i hela världen där en uteliggarkvinna börjat tafsa på mig när min fru stod bredvid. Nuff said!