Det fascinerande med denna modell är att den.... motsvarar ursprungliga A350Mk1 som den sedermera kallades. Det är ju nämligen så att det vi idag känner som A350 började sin bana som en A330 med Trent 1700 och/eller GEnx parat med vissa smärre modifieringar (nya winglets bl.a.). Därefter började man dock modifiera maskinen mer och mer under tidens gång, bl.a. med modifierad vinge, A380-liknande flightdeck, ny kabin designad av BMW, viloutrymme för piloter direkt under flightdeck (avionikcentralen flyttad), omarbetad nosprofil etc. Till slut satt man med 98% icke-kompatibla lösningar i förhållande till A330 (d.v.s i princip allt var modifierat även om kropssektionen var identisk).
Det var i det läget som bolagen tryckte på om en ny, förbättrad modell varpå A350Mk1 skrotades och ersattes med A350XWB. Kabinen fanns dock som mockup redan och den döptes då om till Airbus Cabin Vision och användes sedermera som bas för A350s inredning.
A330neo är i princip samma flygplan som 2004 års A350Mk1 fast motorerna heter nu Trent 7000 istället för Trent 1700. Den kom till eftersom bl.a. AirAsia X bönade och bad om en A330 med nya motorer för att kostnadseffektivisera (jämfört med att ta in en A350 i flottan som är en helt ny typ med allt vad det innebär). Resultatet blev att Airbus återupplivade det ursprungliga A350-konceptet med namnet A330neo och ersatte i praktiken A350-800 (antingen genom att bolagen självmant konverterade till -900 eller genom att övertala dem).
Dock är ju egentligen inte A330neo en långsiktig lösning utan lider av ungefär samma grundproblem som A350Mk1 (det var ju därför man först modifierade och modifierade tills 98% av maskinen avvek från A330 innan projektet stoppades till förmån för A350XWB).
Jag skulle misstänka att efter en tid (några år) med A330neo kommer Airbus att erbjuda två nya modeller: A350-700 och -800. En -700 är då en lättare version med kortare räckvidd och -800 motsvarar den ursprungliga s.k "optimerade -800" som sedermera ersattes med en "minimum change" av -900 (det var den versionen som sedermera fick temporär vila till förmån för A330neo).
Den nya kabinen som visats för A330neo motsvarar ungefär den variant som föreslogs till A350Mk1.