Fått en annan persons biljett

jsq

New member
Tittade till sambons mail nu på kvällen och blev lite förvånad när jag såg ett mail från SAS med rubriken "Electronic Ticket Itinerary and Receipt". Först tänkte jag att min sambo av någon anledning fått mail avseende en bokning jag var i kontakt med supporten om. Det visade sig vara något helt annat när jag öppnade mailet, det handlade nämligen inte om vår resa eller något som hade med min sambo att göra utan någon helt annan person som vi aldrig hört talas.



Någon som råkat ut för något liknande? Känns ju sådär lagom roligt att veta att uppgifter kring ens bokning kan hamna hos någon helt annan som i sin tur enkelt skulle kunna avboka ens resa... SAS IT som är stjärnor nu igen?
 
JSQ skrev:Tittade till sambons mail nu på kvällen och blev lite förvånad när jag såg ett mail från SAS med rubriken "Electronic Ticket Itinerary and Receipt". Först tänkte jag att min sambo av någon anledning fått mail avseende en bokning jag var i kontakt med supporten om. Det visade sig vara något helt annat när jag öppnade mailet, det handlade nämligen inte om vår resa eller något som hade med min sambo att göra utan någon helt annan person som vi aldrig hört talas.Någon som råkat ut för något liknande? Känns ju sådär lagom roligt att veta att uppgifter kring ens bokning kan hamna hos någon helt annan som i sin tur enkelt skulle kunna avboka ens resa... SAS IT som är stjärnor nu igen?Klicka för att utvidga...




Fick en helt annan persons boarding kort här om året i en Self service automat.. personen skulle dessutom någon helt annan stans.. och inte en bokstav var samma i namnet, jag var EBG på den tiden och personen var EBB.

så "expect the unexpected..."
 
Visst kommer kvittot i form av en PDF-bilaga? Kanske en virusmodifierad PDF-fil?



Men mer troligen något systemfel bakom kulisserna som blandat ihop e-mailaddresser. Mycket läskigt.
 
Hon har förmodligen lite hemligheter för sig data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Min gissning är någon i kundtjänst (!) som manuellt knackat in fel, typiskt fel eb-nummer och så har den hämtat mailadress därifrån.
 
Ja just det... Vad gör du i sambons mailbox??? data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
IT-ansvarig i hemmet data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Vem är inte det data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 Men jag håller mig borta från frugans mail och sociala konton. Vill inte veta... data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Kan det inte vara så enkelt att personen som har bokat biljetten har fyllt i fel e-postadress? Som gammal e-handelsräv får vi varje vecka telefonsamtal från kunder som är mindre glada för att dom inte fått någon orderbekräftelse, när man med kunden i luren kollar på ordern så är det nästan alltid samma svar: Ojdå, hade jag skrivit [email protected], det skulle ju vara [email protected] o.s.v.



Off-topic, jag har en liten rolig syssla om jag inte har nåt bättre för mig. Jag äger domänen xx.se och ibland sätter jag upp ett mejlkonto temporärt med "catch all" vilket innebär att alla mejl som adresseras till [email protected] kommer till mig. Nån timme efter att jag satt upp kontot börjar jag kolla mejlen som rasar in med ett hundratal i timmen, allt ifrån tidningsprenumerationer, läkarbokningar, orderbekräftelser, flygbiljetter o.s.v. En ganska kul sysselsättning om man inte har nåt bättre för sig.
 
Jag var med om samma från KLM för två år sedan. Vi hade liknande namn, han hade två O där jag har Ö, och det var därmed sannolikt hans eget fel.
 
Har hänt mig en gång. En annan person såg min bokning. Var inget systemfel utan mänskliga faktorn. Vi hade pratat med samma agent direkt efter varandra och när min bokning gjordes la man in den andra personens eurobonus nummer och på så sätt kunde han se min bokning bland sina kommande resor.
 
Hände mig nyligen när jag bokade en bonusresa med Aegean. Först fick jag ingen bokningsbekräftelse och när jag ringde dem dagen efter och bad dem skicka den igen stod det en helt okänd persons namn som resenär. Det fanns inga likheter, hans namn var helt annorlunda, hans emailadress var helt olik min och hans Miles & Bonus-nummer var helt olikt mitt nummer. Aegean förklarade det hela med ett "tekniskt problem".
 
Jag var inne i SAS-appen såg att det hade det dykt upp en resa mellan Honningsvag (HVG) och Hammerfest (HFT) som två norrmänn, av namnen att dömma, skulle flyga. Det finns ingen koppling till namn, bokningsnummer eller liknande till mig. Känns mycket märkligt och lite olustigt. Kan mina bokningar finnas hos andra?
 
olo skrev:Jag var inne i SAS-appen såg att det hade det dykt upp en resa mellan Honningsvag (HVG) och Hammerfest (HFT) som två norrmänn, av namnen att dömma, skulle flyga. Det finns ingen koppling till namn, bokningsnummer eller liknande till mig. Känns mycket märkligt och lite olustigt. Kan mina bokningar finnas hos andra?Klicka för att utvidga...
Sätt dom på varsitt mittsäte, riktigt långt bak, vid onlineincheckningen.
 
Agö skrev:Sätt dom på varsitt mittsäte, riktigt långt bak, vid OLCI.Klicka för att utvidga...
Synd att var ett Dash8-100-plan då. Där är det nog värst att sitta på baklängesplatserna på 1C/D.
 
Agö skrev:Sätt dom på varsitt mittsäte, riktigt långt bak, vid onlineincheckningen.Klicka för att utvidga...
Man får inte glömma att lägga in om rullstol i bokningen data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Back
Top