Senaste nytt

Extra incheckat väska, kostnad

Hej.
När jag reste nu senast till Bangkok så hände det en riktigt trist grej på Landvetter för mig.
Oftast när jag reser i tjänsten så behöver jag ha med mig en extra väska med instrument och verktyg, detta brukar sällan vara ett problem att köpa till. Kostnaden är runt 150EURO per väg ungefär. Helt ok.
Nu bokade jag SAS via sas.se och noterade att jag skulle åka GOT - ARN med SAS och ARN - BKK med Thai. Ringde till Customer service och pratade med en travel agent och frågade om det gick bra att köpa till en extra väska. Jodå det skulle gå bra men de kunde inte hjälpa mig direkt via telefon utan jag fick betala detta på flygplatsen, Landvetter.
Ok.
Väl framme på Landvetter så gick jag till SAS kunddisk och frågade om jag skulle köpa till min extra väska där innan jag checkade in osv.
Nej, checka in först var svaret. Checkade in mina väskor, 21kg plus verktygsväska på 17kg.
Inga konstigheter och inget har ännu nämt något om övervikt och kostnader runt detta...

Nu skickade SAS tjejen mig till kunddisken igen för att betala.
Nu helt plötsligt visar det sig att allt som överstiger 30kg skulle jag betala övervikts kostnad på...
Jag försökte med att det var ju frågan om att köpa till ett extra incheckat kolli och inte övervikt, jag har frågar er kundtjänst osv osv.
Ingen lycka med detta och dryga 4000sek senare så var allt klart.

Här blir man ju lite irriterad.

Jag har varit i kontakt med feedback personalen men de anser inte att detta är ett problem för SAS utan jag borde ha kontaktat ThaiAirlines om väska etc..
Se bifogat svar från dem inklipps nedan;
"
Hej Jonas,

Tack för ditt svar.
Som min kollega Maritza skrev i tidigare e-post så förekommer andra bagageregler om resan är bokad med flera flygbolag. För gällande regler måste man då kontakta det flygbolag som opererar sträckan. Detta informerar vi om på vår hemsida under reseinfo - bagage.
Vi har från vår sida inte möjlighet att ersätta denna kostnad utan vi rekommenderar att du tar kontakt med ditt försäkringsbolag som eventuellt har möjlighet att hjälpa dig med ersättning.

Hälsningar,

Martin
Travel Consultant, Customer Care
SAS Sales and Service
SAS
Scandinavian Airlines System
Dept: STOSK
SE - 195 87 Stockholm, Sweden
Visit: Frösundaviks Allé 1
"

Då svarar jag att jag inte anser att jag köpt hos någon annan än SAS.
Se svar;
"
Hej.

Återigen, resan är bokad på Sas.se och jag noterade att det var en underentreprenör som flög en strecka. Därför ringde jag er, Sas travel agent service, efter att jag bokat resan och frågade om det var möjligt att köpa till en extra incheckad resväska.
Ja det går bra sa de men du måste göra det på flygplatsen.
Inget nämndes om att det då skulle bli frågan om överviktskostnad fastän de fick mitt bokningsnummer osv.

Samma sak på Landvetter, jag gick till sas kundtjänst och frågade dem om jag skulle köpa till min extra väska innan jag checkade in. Nej sa de, checka in bagage och sen kommer du hit och betalar.
Bra.
Samma vid incheckningsdisken, hon tog väskorna ena vägde 21kg och andra 17kg.
Och sen sa hon att jag skulle gå o betala i sas disken.

NU helt plötsligt uppdagades det att jag skulle betala övervikts kostnad på bagaget som översteg 30kg a' 50USD/kg.

Och nu var det även försent att packa om väskorna och skicka hem ena med taxi iom att väskorna nu var incheckade och var inne på flygplatsen.

Detta tycker jag är synnerligen dålig service från sas sida samt att de svaren jag fått vid kontakt mer er personal har ju varit direkt felaktiga!
Så detta tycker alltså ni, sas, är korrekt hanterat av er och jag går skylla mig själv som litar på de svaren jag får från er personal?

Jonas
"

Nu tröttnar SAS på mig och konstaterar att de är klara med arrendet och som dessutom är underskrivet av Name Nameson...
Se nedan;

"
Hej Jonas,
Tack för ditt svar.

Jag förstår att detta inte är det svar du vill ha men när du bokar en resa med andra flygbolag är det deras bagageregler som gäller och det är kundens ansvar att kontakta respektive flygbolag för att kontrollera dessa regler.

Jag har tagit din feedback vidare internt till ansvarig ledare för berörd avdelning så att de kan ta del av detta och bli bättre inför framtiden.

Med detta besked är ärendet avslutat för SAS del. Om du inte är nöjd med SAS slutliga beslut i ärendet kan du gå vidare till Allmänna Reklamationsnämnden eller till allmän domstol. SAS kommer inte att vidta några ytterligare åtgärder i ärendet.

Sweden
Allmänna Reklamationsnämnden
Box 174
101 23 Stockholm
www.arn.se
Vi förstår om du är besviken men vi hoppas att vi får möjligheten att återigen välkomna dig ombord på en SAS-flygning. Tack för ditt tålamod och din förståelse.
Med vänliga hälsningar,



Name Nameson
Travel Consultant, Customer Care
SAS Sales and Service

SAS
Scandinavian Airlines System
Dept: STOSK
SE - 195 87 Stockholm, Sweden
Visit: Frösundaviks Allé 1
"

Va säger expertisen på forumet om detta?
Noterbart är att jag det står SK8631 på mitt boarding card om det nu spelar nån roll.
Ska jag nöja mig här eller finns det nån mer väg att utforska innan man ger upp?

Jonas
 

Attachments

  • IMG_6620.JPG
    IMG_6620.JPG
    78 KB · Visningar: 248
  • IMG_9631.JPG
    IMG_9631.JPG
    66,2 KB · Visningar: 212
Även om du bokar på SAS så är det alltid den längsta sträckans bagageregler som gäller. Vad står det på din biljett? Står det att du har rätt till 1 PC eller 30KG?
 
Det står 30kg, därav att jag ringde till SAS och förhörde mig angående att köpa till ytterligare väska/kolli utöver de 30kg.
Det råder ju ingen tvekan om vad som ingick i min biljett från början.
Frågan gäller ju varför jag får svaret att det går bra att köpa till bagage men att det sedan visar sig omöjligt när jag redan checkat in mitt bagage.
 
SAS kundtjänst har ju givetvis fel i att du kan köpa till extra kollin - det går inte. Thai kör helt och hållet på vikt, vilket framgår rätt tydligt på Travel | Information | Thai Airways . Därför är ditt enda alternativ att betala för övervikt (om du inte har status då).

Det du ska fokusera på med informationen du fått från SAS om du tar ärendet vidare, är att de inte gett dig korrekt information om bagagereglerna eftersom de lät dig tro att du skulle kunna köpa ett kolli till. Personen du pratade med kunde med andra ord inte reglerna eller förstod inte att du inte reste med SAS utan Thai.
 
Jo, det är som du säger är jag klar över nu i efterhand..
Men det verkar ju inte som SAS direkt verkar tycka att det är ett problem att deras kundtjänst inte ger korrekt information när man ringer och frågar dem. >de är ju väldigt tydliga med att de anser frågan utagerad men samtidigt så nämner personen i mitt mail något om att de ska föra informationen vidare till berör avdelning...

Kvalificerad gissning på om det är värt mödan att fortsätta krångla eller om man bara ska bita ihop o sura lite mer..
 
Jag hade packat ner de speciella tångampere och andra instrument jag inte klarar mig utan i min vanliga väska och mailat kunden on site i Thailand o bett dem tillhandahålla de mer normala verktygen. Mao rest med en incheckad väska.
 
Toppen