Hotel Ruth. Bokade standard fick standard. Tror inte de hade koll att jag var Diamond Select. Bokade på deras egna hemsida istället för Best Westerns, efter samtal för att konfirmera att man fick samma förmåner. Hade noterat i bokningen att jag var Diamond Select och angav numret. Trots det ingen uppgradering trots lediga rum en kategori upp, och jag fick fråga efter värdecheck när vi checkade in.
Trots det måste jag säga att jag verkligen gillar detta hotell. Allt känns otroligt personligt och genomtänkt. Ingen cookie cutter rum och allmänna ytor som är fallet med kedjor som Strawberry, Scandic och Radisson. Känns som om man är hemma hos någon. Och personalen är riktigt trevlig och hjälpsam trots den lilla missen vid incheckning.
Det känns som om man är verkligen på semester här. Lägg till bra säng, utsökt frukost och trevlig bar/lobby och man har verkligen det man önskar sig när man ska spendera en natt eller två i huvudstaden.