Senaste nytt

Bästa Ön i Karibien med utrymme och lugn

Hej alla!

Sökte och hittade lite gamla Karibien-trådar men mycket ändras snabbt så tänkte slänga ut en ny förfrågan. Planerar en resa till Karibien runt november nästa år med familj där två små barn ingår så tanken är att hyra ett vettigt hus med pool och någon form av utsikt.

Vi var på Barbados förra året och i jämförelse med andra öar (Seychellerna m.m.) så var jag inte överdrivet imponerad, så utan att vara för negativ så ska vi nu ge karibien en till chans på annan ö.

Önskelistan ser ut ungefär såhär:

- En ö med gott om utrymme där man kan ta sig runt med bil (barnen...) och hitta vackra lite halvtomma stränder
- Vettiga direktflyg från USAs östkust
- Lugn vibe (behöver inga nattklubar/barer) men skadar inte att det ändå finns en community
- Skadar inte om det är en del av USA så man slipper immigration på mainland

Har en vän som pratat gott om Turks & Caicos (JetBlue har direktflyg t.ex.) men ön verkar liten och rätt fullpackad, och mycket verkar bygga på båtutflykter som är helt underbara, men som blir svårt med två småbarn.
 
Kan inte bidra med så mycket, men föll väl likt dig inte riktigt för Karibien heller, just för att öarna (de franska och några nederländska+Anguilla) vi var på var så fullpackade/tätbefolkade. Något som tyvärr gäller de flesta karibiska öar. Den enda ön jag har researchat som verkar välutvecklad och glest befolkad är Bonaire, kanske vore något att kolla upp? Eller kanske nån avskild del av Puerto Rico, även om ön totalt sett också är väldigt tätbefolkad. Men stor, så bör finnas lugnare hörn,
Puerto Rico - Wikipedia

Har tyvärr inte varit på någon av dem själv dock. Men lycka till!
 
Jag skulle kolla in St. Kitts & Nevis eller Bonaire. Min erfarenhet sträcker sig till Puerto Rico, Bahamas, Barbados, St. Maarten, St. Thomas, Curacao, Aruba utöver dessa två pärlor. Dessa två är de två lugnaste jag har varit som passar bra med det du beskriver.
 
Toppen