Alaska Airlines till Skyteam? (Rykte)

palazzi

New member
Det ryktas från flera håll om att Alaska Airlines och Delta kommer gå samman, och att det hela kommer presenteras på en presskonferens imorgon.



Om ryktet visar sig stämma blir alltså Alaska Airlines en del av Skyteam-alliansen. Om bolagen kommer bilda ett helt nytt bolag, eller om Alaska blir en del av Delta förtäljer inte ryktet.



Det vore positivt om Alaskan Airlines behåller samarbetet med Icelandair även efter potentiellt inträde i Skyteam. Det skulle möjliggöra bonusbiljetter inom Skyteam från resor intjänade Saga Class till USA



UPDATE: Ryktet var falskt! Det handlade om nya direktlinjer från Seattle och mer matning från Alaska...
 
Då har vi två intressanta presskonferenser att se fram emot (den andra är ju OW's den 8/10 tror jag det var). Misstänker att det kommer att vara slutet i så fall fall för Mileage Plan. Alaska har ju redan AF, KL och Korean som partner, men nu lär CX och BA hänga löst. Det intressanta blir vad som händer med Emirates. Jag menar att poängen man får när man flyger HKG-BKK för att testa suites måste ju kunna krediteras till ett vettigt programdata:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Någon som testat Alaska Airlines?



Vad jag hört ska det vara ett av de bättre amerikanska flygbolagen.
 
Jag har flugit en hel del AS och det har även Nilsson gjort. De är faktiskt förvånansvärt bra imho, för att domestic US. De brukar vara väldigt flexibla och är dessutom oftast trevliga ombord.



En trevlig detalj tycker jag är att de har skinnstolar, vilket jag tycker känns trevligare.
 
agehall skrev:Jag har flugit en hel del AS och det har även Nilsson gjort. De är faktiskt förvånansvärt bra imho, för att domestic US. De brukar vara väldigt flexibla och är dessutom oftast trevliga ombord.En trevlig detalj tycker jag är att de har skinnstolar, vilket jag tycker känns trevligare.Klicka för att utvidga...
Vad jag hört ska även loungerna vara helt OK (för att vara USA i alla fall).
 
Alaska har alltid varit flexibla att ha att göra med (t.ex. en söndag på SFO när jag missat att det blivit sommartid), och om man reser till och från Seattle så blir det oftast med dem som man måste åka med (SeaTac är hemmaflygplats för AS, och många bolag väljer att göra code-share med dem). Ett inträde i SkyTeam skulle också underlätta mina bokningar, eftersom bokningar via SkyTeam (oftast Delta) inte ger miles på sträckorna med code share, medan bokning direkt med AS gör det.




Deras lounger är väl inget spektakulärt internationellt sett, men slår andra inrikes-lounger jag varit i i USA.
 
UPDATE: Jag skrev felaktigt att presskonferensen skulle hållas 6/10 (idag), men det ska vara Måndag den 8/10.



Alltså får vi vänta ytterligare två dagar på besked
 
Fö tycker jag det vore riktigt synd om AS äts upp av DL. Jag tror även att många uppe i Alaska kommer att tycka att det är dåligt. De har sedan länge haft väldigt liten tilltro till de stora bolagen och satt stort värde på "sitt eget" flygbolag.
 
AS i Skyteam vore väl kul men hoppas de håller bolagen separata. AS hör jag verkligen mycket positivt om och på min enda flygning med dem serverades ginger ale, så jag var nöjd.
 
Palazzi skrev:UPDATE: Jag skrev felaktigt att presskonferensen skulle hållas 6/10 (idag), men det ska vara Måndag den 8/10.Alltså får vi vänta ytterligare två dagar på beskedKlicka för att utvidga...


Då blir måndagen med andra ord en riktig höjdare för oss frequent flyer freaksdata:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 Dessutom får vi reda på vem som eventuellt går med i OW.
 
Blir ju i så fall också intressant med poängsamarbetet mellan Emirates och Alaska Airlines.

De har ju tidigare signalerat att införa poänguttag på Emirates via Mileage Plan från någon gång mot slutet av 2012.
 
Homer skrev:samt dettaairberlin pressKlicka för att utvidga...


Men vad i -h-e...va??



Snabba ryck, OneWorld nämns inte någon gång i pressmedelandet. Känns som de flesta flygbolag är notoriskt otrogna just nu.



Inte mig emot, AB till ST vore mycket goda nyheter för oss infrequent flyers som skulle ha svårt att nå status i OW.



..för det här måste väl betyda att AB är på väg till SkyTeam, eller..?
 
Men vilken tid är den jäkla presskonferensen i NY? Har försökt hitta någon info. Är ju kväll i HK, så jag kan hålla koll på läget och funderade på jag skulle bli den förste på BC.se som kunde släppa nyhetendata:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7



EDIT. AB ska stanna i OW så jag kan få tierpoints när jag flyger till Sicilien på sommaren och därmed bastadata:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Hoppsan!!!


Air Berlin kanske kör ett "Alliance run"... data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Snabb genomläsning av dagens tyska nättidningar ger att Etihad pumpat in pengar i Air Berlin (jätteoväntat..) och därigenom har mycket (allt?) att säga till om. AF har börjat flörta med Etihad på ett ganska desperat sätt för att de tycker LH är för mäktiga. Etihad har tydligen smickrats av detta och beordrar AB till samarbetet.



http://www.handelsblatt.com/unterne...n-verbuendet-sich-mit-air-france/7226762.html



Rena såpoperan om det stämmer, som sagt, Alliance Run, AB får Slut Gold på livstid data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Back
Top