Har du stött på den sjungande flygvärdinnan?

5. May 2012
by Gustav Gnosspelius

Flera av våra medlemmar rapporterar att de fått ett oväntat sånguppträdande på sina SAS-flyg då en av flygvärdinnorna sjungit i högtalarsystemet. Det är en och samma flygvärdinna som strax innan landing underhåller ombord och reaktionerna bland passagerarna/publiken verkar positiva. SAS själva gillar henne på Twitter men än har vi inte sett några inspelningar bland låtlistorna ombord.

Vi undrar om fler av våra medlemmar stött på denna sjungande flygvärdinna eller har du varit med om någon annan flygvärdinna som sjungit på andra flygbolag? Läs mer och dela med dig av dina upplevelser i diskussionen här:

Sångkunnig flygvärdinna

Foto: Ronny Martin Junnilainen (Eget arbete)

More from BusinessClass.com

Airline Review

Review of Kuwait Airways Business Class

Kuwait Airways – the national carrier of Kuwait – was founded in 1954 and today operates a small fleet of 30 aircraft serving more than 50...

Hotel Review

Review of The Peninsula New York

The Peninsula New York sits on New York’s famous Fifth Avenue - undoubtedly Midtown Manhattan’s finest address. The impressive landmark...

Special Offers

Business Class from Europe to Cancún and Punta Cana from €999 / £1,115

TAP Air Portugal is offering special Business Class fares to Caribbean destinations Cancún, Mexico and Punta Cana, Dominican Republic from...